четверг, 27 апреля 2023 г.

Я вас вітаю!

Саме так: українською мовою. Чотирнадцять місяців війни суттєво змінили мовне середовище України і Києва, зокрема. 

Вирішальним фактором небажання використовувати російську і, як слідство, ширшого спілкування українською є війна. «Мова агресора і окупанта» — тавро, якого російській не позбутися ще не один десяток років. А от що найбільше посприяло поширенню української мови...

Перш за все «українська мова як державна є обов'язковою на всій території України у державній сфері, а також в публічних сферах суспільного життя, у тому числі у сфері освіти».  І це суттєво. Закон, що примушує використовувати українську в закладах  торгівлі, освіти і охорони здоров'я таки діє і діє досить ефективно. «Прошу», «дякую», «гарного дня», «навзаєм» практично витіснили російську зі спілкування в супермаркеті і це дуже помітно.

По-друге, це відсутність ворожих ЗМІ в інформаційному просторі. Це не питання мови. Це питання безпеки. Сучасні ЗМІ РФ краще не споживати навіть притомним росіянам. А те, що разом з цими ЗМІ ми практично позбулися і російської мови в інформаційній царині — лише слідство. До речі,  схильні до використання останньої вітчизняні ЗМІ теж були вимушені все більше переходити на українську.

По-третє, своє вагоме слово сказала бюрократія. Ще трохи, і мало хто в Україні скаже, що таке «удостовєрєніє». Посвідчення, угода, правник, свідоцтво, рахунок, квиток... хто згадає відповідні російські терміни, якщо вони більше не уживані?

По-четверте, найкращій,  мабуть, інформаційний продукт  звучить зараз в Києві таки українською. І я справді тішусь, коли чую як гарно і невимушено розмовляють українською зовсім молоді люди.

Тож, почитавши відомості з фронту, послухавши радіо, поспілкувавшись з продавчинею в крамниці... ловиш себе на тому, що думаєш і розмовляєш українською.

Пригадую, з яким здивуванням мої московські колеги сприйняли мою ствердну відповідь на питання чи розмовляю я українською. Виявляється: розмовляю. І пишу. Настільки, що при черговій інсталяції (цього разу: RasPI OS) розкладка «ua» здалася мені цілком достатньою. А якщо знадобиться, то «э», «ы», «ъ» і «ё» я наберу через AltGrey .

Комментариев нет: